Марта та Марія: практичний урок життєвого балансу
«Не хлібом одним живе людина, а кожним словом, сказаним устами Божими» (Від Матвія 4:4).
Марія і Марта були сестрами, і одного разу до їх дому разом з учнями завітав Ісус. Приймаючи дорогих гостей, Марта піклувалася про їжу та комфорт мандрівників, тоді як Марія залишила все і сіла біля ніг Ісуса, слухаючи Його слова (Луки 10:38–42).
Біблійні коментатори припускають, що з великою ймовірністю Марта та Ісус були знайомі раніше, а у сестер був ще брат, якого звали Лазар. З ним Ісус не тільки дружив, а й повернув його до життя (Івана 11). Та, хай там що, вочевидь Марта щиро бажала послужити втомленим і голодним подорожнім, смачно їх нагодувавши. І її обурило, що Марія не розділила її турботи.
Марта підійшла до Ісуса зі скаргою: «Господи, чи Тобі байдуже, що сестра моя всю роботу звалила на мене саму? Скажи їй, щоб допомогла мені!»
На це Ісус відповів: «Марто, Марто, ти турбуєшся та журишся про багато справ, а необхідною є лише одна. Марія ж вибрала те найкраще, чого в неї ніхто не відбере» (Лк. 10:41-42).
Скоріш за все, Христос і Його учні справді відчували спрагу та голод, і служіння Марти було їм потрібне. Й, гляньмо уважніше: слова Христа до Марти не звучать осудливо. Він аж ніяк не забороняє їй господарювати та служити, натомість розставляє акценти, наголошуючи, що є дещо важливіше, ніж піклування про тіло. Він вказує, що перебування у Його присутності – найцінніше, що може бути в житті людини, бо насичує її вічну душу.
…Видається, Марта справді помилилася. Але не тоді, коли вирішила проявити гостинність, а коли забула, що найголовніший у цій події – Христос, Який сидів у гостьовій кімнаті її дому.
Христос неодноразово називав Себе «Хлібом життя», а Його Слово – це духовний хліб, що насичує людину. То ж, у цій історії обидві сестри піклувалися про поживу, але одна – про їжу для тіла, а інша – про насичення душі.
Опис цього обіду в домі Марти та Марії – це практична ілюстрація того, що:
- Фізичне важливе, але духовне – переважає над ним. Поклоніння Богу має першочергове значення для нас, і час у Божій присутності – найцінніший. Неможливо переоцінити моменти простої насолоди спілкуванням з Богом та наповнення Його Словом. Ця пожива буде з нами повік, бо насичує наші вічні душі (Івана 6:51), а фізична їжа здатна лише на певний час підтримати життєдіяльність тіла, яке є лише тимчасовою «оселею» безсмертної душі.
- Найголовніший у служінні Богу – Сам Бог. Господь цінує усе, що ми робимо з бажанням догодити Йому та благословити ближніх. Але буде помилкою служити заради служіння, повністю захопившись процесом та діями. Варто у всіх вчинках шукати Його волі, прославляти Його і наближатись до Нього.
- Відновлення у ніг Христа – необхідне. Це справді складно, але кожному з нас у вирі щоденних завдань і викликів треба приділяти увагу фізичному і духовному відновленню. Коли ми безперестанку піклуємось про безліч справ та досягаємо одну за одною величні цілі – виснаження неминуче. А з перевтомою приходять невдоволення, гіркота, сумніви, дратівливість та відчуття самотності… А найгірше – знесилена суєтою людина перестає відчувати Божу присутність у своєму житті. Докори Марти свідчать про її втому та смуток, але, скоріш за все, вона могла не робити так багато, як хотіла. У вирі турбот вона майже пропустила найголовніше – можливість сісти у ніг Христа та духовно відновитись, спілкуючись з Ним.
Цей епізод – чудовий урок для нас про важливість правильного розставляння пріоритетів, життєвий баланс і те, що любов до Бога можна проявляти по-різному. Прочитайте ще раз на самоті Луки 10:38–42 та подумайте: як би діяли ви, якби Ісус з голодними учнями завітав до вашого дому?
Нехай поклоніння Богу буде центром вашого життя, а служіння людям – проявом любові та вдячності Йому!
Молімося разом:
Господи, дякую, що Ти відкрився мені та прийшов в оселю мого серця! Я люблю Тебе! Я хочу навчитися проявляти свою любов до Тебе у служінні людям! Відкрий мені моє покликання, дай зрозуміти, де моє місце. Допоможи правильно розставити пріоритети й тримати фокус мого служіння на Тобі – чим би не займався! Амінь.
…Що б не відбувалося, Бог любить вас! Що б ви не проходили – ми поруч!
Перейдіть за цим посиланням, щоб залишити молитовну потребу та отримати зворотний звʼязок.